سفری به گذشته ها (اسامی همکاران فرهنگی)

      باز هم مجموعه کارنامه های دوران خدمت معلمی خودرا ورق زدم ، این بار توجهم به اسامی معلمان و کادر اداره کننده ی مدارسی افتاد که در آنجاها تدریس کرده ام . راستی چقدر زود گذشت ! باز هم تداعی خاطرات .
آن زمان که جلسه ی درس با متعلمان به پایان می رسید و جهت تمدید انرژی و مهیا شدن برای رفتن به جلسه ای دیگر وزمزمه ی محبت و پرواز در آسمان معرفت با جمعی دیگر از مشتاقان کسب علم و دانش ، به دفتر آموزش یا اتاق معلمان می رفتیم ، تا با نوشیدن چای گلویی تر کنیم و برای چند دقیقه رلاکس فکری برقرار نموده و استراحتی به ستون فقرات داده شود ، تازه برخوردی از نوع دیگر و مهرافشانی با انسانهایی آغاز می گردید که وضعیتی مشابه هم داشته وهمه سرد و گرم چشیده ی روزگار !
آری همیشه بهترین و گزیده ترین عبارات و جملات را در بهم رسیدن معلمان باید جستجو کرد . چونکه در آن جمع افاضل مجموعه ی تمام شاخه های علم بکار گرفته میشوند تا با خلق صحنه ای غریب هم خستگی از تن به در شود و هم با حیران نمودن سایرین گوشه ای از ذکاوت و شگردهای فکری خودرا به معرض نمایش بگذارند . درمیان گپ زدنهای آنان همه جور مزه ها قابل چشیدن و گاهی نیش زدنها و حرفهای تلخ و ناخوشآیند یک نفر بیشتر از جک ها و لطایف شیرین طرفدار پیدا میکرد ! گاه طنین خنده ها تبدیل به قهقهه شده و ناظم آموزشگاه برای حفظ حرمت معلمان ، در اتاق را بسته تا متعلم کنجکاو گذرا از جلو اتاق متوجه این سرور اختصاصی معلمانش نگردد !و…
باز هم تصمیم گرفتم با تنظیم الکترونیکی اسامی آن همراهان ، میلیونها خاطره ی شیرین را در سایت علمی-آموزشی فوادرویال به اکران بگذارم تا بذر شادی به ذهن آن همسفران پاشیده گردد و دراین روزگار وانفسا که همه جور اسباب نگرانی و اضطراب از زمین به آسمان می بارد ! مخصوصا برای بانشسته ها فرصتی برای یک لبخند زدن کوچک را فراهم نمایم . باکمال تاسف و تاثر برخی از آن عزیزان به دیار باقی شتافته ، با دعای فاتحه برایشان بهشت برین را خواهانم .
کاربر ارجمند سایت فواد ، ممکن است شما هم زمانی در محضر عده ای از معلمان ذکر شده درلیست زیر ، کلماتی را آموخته باشید . پس شما هم با من دراین سفر همراه شو ، تا . . .
شادی روز افزون – سید محمد فواد ابراهیمی – سنندج – ۲۷ / ۱ / ۱۳۹۲

دانلود             download

یک دیدگاه برای ”سفری به گذشته ها (اسامی همکاران فرهنگی)

 1. بابای عزیزم
  خوشحالم که میبینم ، تمام دوستانت و خاطرات گذشته رو به صورت مکتوب ثبت کردی …
  همه این حس های خوب …. تمام این خاطرات قشنگ … پر از انرژی مثبت هستند
  این انرژی مثبت که از گذشته ها میاد خیلی قدرتمنده … می تونه انسان را برای مدتی طولانی از فضای مه آلود امروز دور کنه … ببره به گذشته ، به زمانی که همه چیز رنگ و بوی دیگه ای داشت ، زمانی که کوچکترین چیزها برای انسان ها ارزش و لذت فراوانی داشت …

  خوشحالم که تو ، این حس خوب رو مدام برای خودت زنده میکنی !
  امیدوارم از این طریق بتونی با دوستان قدیمیت ارتباط برقرار کنی … کسانی که برای مدت طولانی ازشون بیخبری !
  مثل همیشه مایه افتخارم هستی … برات آرزوی دلی خوش و تنی سالم را دارم
  ما را از دعای خیرت بی نصیب نگذار

 2. روز وصل دوستداران یادباد
  یاد باد آن روزگاران یاد باد
  استاد گرامی جناب آقای ابراهیمی:
  از اینکه بدین وسیله توانستم آن دوست گرانقدر وفرهیخته را که هم چون گوهری گرانبها گم کرده بودم پیدا کنم خداومد پاک را سپاس می گویم.جای گفتن ندارد که این ابتکار و هنر شما ناشی از ذوق سرشار و عشق عمیقی است که به انسانها و حفظ دوستی و ارتقاء علمی آنها دارید. ودراین برهه زمانی که همه ارزشها از پشت عینک مال پرستی و مقام دوستی و ریا و تزویرنگریسته می شود ، عمل شما قابل تحسین و تمجید است .
  من به شما افتخار می کنم و منتظر اوامرتان هستم.
  خواهم شدن به بستان، چون عنچه با دل تنگ
  وآن جا به نیکنامی پیراهنی دریدن
  سرور عزیزم : از میان دوستانی که نام برده اید آقای مجید حامد دبیر ادبیات شهرت خود رابه
  “مجید فرجاد به” تغییر داده اند، ایشان مثل من بازنشسته و در تبریز هستند وگاهی همدیگر را میبینیم.
  آقای ” علی علیاری” دبیر زبان انگلیسی هم در تبریز هستند و سلام شما را به آنها رساندم
  با آرزوی توفیق بیشتر شما: علاءالدین سلحشور

 3. معلم خوبم استاد علاءالدین سلحشور سلام – انشایت پرازجملات نغز در کمال فروتنی – زیرکی وذکاوت ذاتی شما دائمی – آنزمان که مسئله ی مشاهده فیلم دوران عکس قاب رینگ بادوران چرخ ماشین متحرک را در کلاس ششم ریاضی مطرح کردی ، وتنها دوسه نفربه آن پاسخ علمی دادند ، عشق مرا به علم مضاعف – وآنزمان که روی اثبات ریاضی فرمولهای فیزیک و مکانیک تاکید می ورزیدی ، شیفتگی من به علم ریاضیات را دوچندان – وشادی وشوردلچسبت درتمام ثانیه های با دانش آموزان بودن مرا به پیمودن مسیرعشق یعنی معلمی راغب تر نمود .آری اگر سیدمحمدفواد ابراهیمی معلمی موفق در تدریس ریاضیات شد ، قطعا نقش جنابعالی کمتراز سایرمعلمان عزیزم نبود. خوشحالی ظهر جمعه ۶ / ۲ / ۹۲ که بعداز ۳۸ سال صدای شمارا شنیدم ، آنچنان تاثیری در اعماق روح و وجودم گذاشته که تا آخرین دم حیات شادمان خواهم بود . تقاضایی دارم با مشاهده مجدد اسامی معلمانم نام آنهایی را که ننوشته ام و در خاطر شما مانده است برایم ایمیل کنید . آنزمان ما دانش آموزان به خود حق نمیدادیم نام معلمان را جستجو کنیم و نام خانوادگی را با احترام تمام به زبان می آوردیم . سلام به همه ی اطرافیان شما بویژه آقایان علیاری و فرجادبه – شادی روز افزون – شاگردهمیشگی شما سیدمحمدفواد ابراهیمی ۷ / ۲ / ۹۲ سنندج

 4. ای معلم تو را سپاس
  ای آغاز بی پایان ، ای وجود بی کران ، تو را سپاس .
  ای والا مقام ، ای فراتر از کلام، تورا سپاس.
  ای که همچون باران بر کویر خشک اندیشه ام باریدی سپاست می گویم، تو را به اندازه تمام مهربانی هایت سپاس می گویم .
  ای نجات بخش آدمیان از ظلمت جهل و نادانی،ای لبخندت امید زندگی و غضبت مانع گمراهی تو را سپاس
  می گویم .
  این تویی که با دستان پر عطوفتت گلهای علم و ایمان را در گلستان وجود می پرورانی و شهد شیرین دانش را به کام تشنگان می ریزی. پس تو را ای معلم به وسعت نامت سپاس می گویم .
  همان نامی که چهار حرف بیشتر ندارد ، اما کشیدن هر حرف و صدایش زمانی به وسعت تاریخ نیاز دارد.

  پدر بزرگوارم ، روزت مبارک

پاسخ دهید