تاریخچه انجمن ریاضی استان کردستان ایران

 دانلود           download

تاریخچه انجمن ریاضی استان کردستان

سید محمد فواد   ابراهیمی

مدرس ریاضیات و کامپیوتر مراکز تربیت معلم سنندج

خرداد ۱۳۸۲  شمسی

در دهه‌ی آخر قرن بیستم میلادی ریاضیدانان و دانشمندان برجسته، با توجه به نقش و اهمیتی که ریاضیات در پیشرفت علوم بشری، صنعت و تکنولوژی، اکتشافات فضایی و تحولات شگرف زندگی انسانی و… دارد، درصدد ارج نهادن به این علم مادر تمامی علوم برآمدند و پیشاپیش سال ۲۰۰۰ میلادی را سال جهانی ریاضیات نامیدند. بر این اساس و بنا به عرق و علاقه‌ای که در معلمان راستین و عاشق ریاضیات نسبت به علم ریاضی وجود دارد، معلمان ریاضی استان کردستان، جای بستر و فضای مناسبی که بتواند در سال جهانی ریاضیات، عظمت و والایی علم ریاضی را آن‌گونه که شایسته‌ی نام آنست، ارج بنهد، خا لی دیده و به فکر ایجاد چنان فضایی افتادند. لذا اولین جرقه‌ی فکری برای تاًسیس انجمنی ریاضی در شهر سنندج توسط یکی ازشاگردان مکتب ریاضیات زده شد و در اواخر سال  ۱۹۹۵ میلادی، یعنی پنج سال قبل از فرارسیدن سال جهانی ریاضیات، اقدامات اولیه برای تشکیل انجمن ریاضی استان کردستان آغاز گردید. با استناد به مدارک موجود در آرشیو فعلی انجمن، خلاصه و شمه‌ای از روند شکل‌گیری انجمن و نگاهی به وضعیت فعلی آن، به رشته‌ی تحریر در آمده است.

 در روز یکشنبه  ۹ / ۱۰ / ۱۳۷۵ ( اواخر سال ۱۹۹۵ میلادی ) بنا به ضرورت‌های زیر پیش‌نهاد تشکیل انجمن ریاضی استان کردستان توسط سید محمد فواد  ابراهیمی  معلم ریاضی و شاگرد مکتب ریاضیات در جمع دبیران ریاضی سراسر استان کردستان  در محل اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان واقع در خیابان اکباتان سنندج مطرح گردید.

 • ¨ ایجاد فضای متعالی و آزاد برای تجمع معلمان و علاقمندان ریاضی و ارتباط آنان برای آشنایی و دوستی و زمینه‌ی پژوهش و تبادل نظر به روش جدا از اصول اداری و رسمی و کلاسیک و بدور از هیاهوی کلاس و درس و گذراندن اوقات خارج از برنامه در یک محیط علمی و مناسب.
 • ¨ گستردن و ترویج فرهنگ ریاضی در استان کردستان با پذیرفتن این‌که، ستون و اساس هر گونه تفکر و اندیشه‌ای پایه بر ریاضیات دارد.
 • ¨ هم‌گامی با سایر استان‌های کشور ایران که قبلاً انجمن ریاضی تشکیل داده و یا در حال تشکیل آن بودند. تا آن موقع فقط پنج استان کشور ا علام کرده بودند که انجمن ریاضی دارند و یا در حال تشکیل آن هستندکه عبارتند از: استان خراسان، استان اصفهان، استان فارس، استان کرمان و استان چهار محال. در نتیجه  انجمن ریاضی استان کردستان ششمین  انجمن ریاضی استانی در کشور بود که به‌صورت خودجوش تاسیس گردید.
 • ¨ استقبال شایسته از حرکت جهانی در سال۲۰۰۰ میلادی که از سوی سازمان یونسکو سال جهانی ریاضیات نام گرفته بود. در ایران نیز ستادی در آن زمینه پدید آمده بود و می‌رفت تا با سال ۲۰۰۰ میلادی هم‌ساز گردد. به‌عبارت دیگر در کشور ایران نیز هم‌گام با سایر کشورها حرکتی انجام گرفته و استان کردستان که در زمینه‌ی ریاضیات نیروهای خوب و فعال داشت، می‌بایست در آن حرکت سهیم باشد. لذا معلمان ریاضی استان کردستان از پنج سال پیش از رسیدن به سال جهانی ریاضیات خود را برای ارج نهادن به مادر تمامی علوم آماده کردندکه شاید در میان تمام استان‌های ایران کم نظیر بود.
 • ¨ رفع دشواری‌ها و نارسایی‌های آموزش ریاضیات در مراکز آموزشی با استفاده از همه‌ی نیروهای جامعه. زیرا تنها کادر اداره‌ی آموزش و پرورش، قادر به حل همه‌ی دشواری‌ها نبوده و نخواهد بود.

در روز دوشنبه  ۱۰/۱۰/۱۳۷۵ معاون آموزش متوسطه‌ی اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان کردستان  با ابراز خشنودی از آن بابت، نوشتن اساسنامه و آغاز کار انجمن ریاضی استان کردستان را، به پیشنهاد دهنده‌ی تشکیل انجمن ریاضی واگذار نمود. از همان گاه فکر تشکیل یک ساختار علمی و اصولی و سزاوار نام انجمن ریاضی اوج گرفت. پیش‌نویس اساسنامه‌ی انجمن فراهم و هیات مؤسس انجمن ریاضی استان کردستان تعیین گردید. اعضاء هیات مؤسس انجمن ریاضی استان کردستان عبارتند از:

سید محمد فواد  ابراهیمی، سیدرضا  حسینی، محمداسعد پرنیانی، حسن رستار، نسترن  اسدی.

در روز شنبه ۲۲ /۱۰/ ۱۳۷۵ در جمع دبیران ریاضی، اساسنامه‌ی انجمن توسط تدوین کننده‌ی آن قرائت گردیدو موجودیت رسمی انجمن ریاضی استان کردستان اعلام شد.

درخواست صدور مجوّز برای فعالیت‌های انجمن ریاضی و ثبت آن به مراجع قانونی نوشته شد و پس از تشکیل پرونده‌ی اعضاء هیات مؤسس و تکمیل فرم‌های مخصوص، در انتظار نشستیم. البته با این بینش که انجمن ریاضی استان کردستان شکل یافته است و باید اهدافش را دنبال کند، طرح فرم درخواست عضویت در انجمن ریاضی، به حروف‌چینی کامپیوتری داده شد و اساسنامه‌ی انجمن ریاضی از طریق ادار‌ی کل آموزش و پرورش استان کردستان به سراسر مناطق آموزشی استان برای آگاهی و اقدام و اظهار نظر معلمان و علاقه مندان به ریاضی ارسال گردید.

نوار موبیوس که پیام‌های ریاضی دارد از سوی پیشنهاد دهنده‌ی  تشکیل انجمن ریاضی کردستان  به هیات مؤسس اعلام شد تا به عنوان آرم ویژه‌ی انجمن ریاضی استان کردستان انتخاب گردد. در مقایسه با طرح‌های دیگر، نوار موبیوس را همگان برای آرم انجمن ریاضی پذیرفتند و طراحی آن به آقای محمد طیب سدری استاد هنر داده شد که به خوبی انجام گرفت و پس از اسکن کامپیوتری آرم، امکان چاپ برگ آرم دار انجمن ریاضی برای مکاتبات فراهم شد و مهر انجمن نیز سفارش داده شد.

صورت‌جلسه‌های اعضاء هیات مؤسس در دفتر مخصوصی نوشته شد که در آرشیو انجمن بایگانی است. از آن‌جا که اطلاعیه‌ها و فرم مخصوص و اساسنامه‌ی انجمن ریاضی در اواخر سال تحصیلی ۱۳۷۶- ۱۳۷۵ به مراکز آموزشی استان کردستان رسیده بود و به علت کمی وقت به شکل گسترده، همکاران ریاضی از آن مطلع نشده بودند، اظهار نظر و فرم‌های درخواست عضویت رسیده  به هیات مؤسس اندک بود و لذا نتوانستیم در بهار ۱۳۷۶ به تشکیل مجمع عمومی انجمن ریاضی برای تصویب نهایی اساسنامه و انتخاب اعضای اولین دوره‌ی شورای اجرایی انجمن اقدام کنیم و این امر خود به‌خود به پاییز ۱۳۷۶ موکول گردید.

در مهر ماه ۱۳۷۶ در یک گردهمایی دبیران ریاضی که برای بررسی کتب درسی ریاضی در سنندج برگزار شد، حرکتی در جهت انتخاب اعضاء اولین دوره‌ی شورای اجرایی انجمن  به عمل آمد ولیکن به علت کمی حاضران، تشکیل مجمع عمومی به زمانی دیگر موکول شد و پس از ارسال اطلاعیه‌ی کتبی و رسمی از طریق اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان، درتاریخ روز چهارشنبه ۱۴/۸/۱۳۷۶ نخستین مجمع عمومی انحمن ریاضی استان کردستان با حضور مدیر کل وقت آموزش و پرورش استان آقای بهروز همتی و معاون آموزش متوسطه‌ی اداره‌ی کل آقای عطاءالله حنیفی و مسؤل گروههای آموزشی استان آقای خامسی و گروه دبیران ریاضی، در سالن دبیرستان سلیمان خاطر واقع در میدان آزادی سنندج تشکیل شد. در آن روز اساسنامه‌ی انجمن ریاضی که چندین بار اصلاح و تصحیح شده بود، به تصویب نهایی رسید و با رای مخفی اعضاء اولین دوره‌ی شورای اجرایی انجمن انتخاب گردیدند. از همان لحظه سکان کشتی انجمن ریاضی استان کردستان به دست اعضای شورای اجرایی سپرده شد.

اعضای اولین دوره‌ی شورای اجرایی انجمن ریاضی استان کردستان عبارتند از:

 

سید محمد فواد   ابراهیمی

دبیرانجمن

محمد حسن  منصوب عباسی

خزانه دار انجمن

داریوش   ناظمی

صاحب امضای دوم انجمن

سیدرضا حسینی

عضو اصلی شورا

نسترن   اسدی

عضو اصلی  شورا

علاءالدین  شریعتی

بازرس انجمن

 

در سخن‌رانی مدیر کل آموزش و پرورش در همان مجمع عمومی شنیدیم که برای تشویق معلمان ریاضی و به فرخندگی تاًسیس  انجمن ریاضی استان کردستان، اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان ۵۰ % حق عضویت همه‌ی همکاران فرهنگی را به حساب بانکی انجمن واریز خواهد کرد و این  وعده موجب شادی حاضران گردید. تا اواخر آبان ماه ۱۳۷۶ دفتر انجمن ریاضی استان کردستان  عبارت  از یک کشو  زیر قفسه‌ی کتابی در اتاق مسئول گروههای آموزشی استان بود. با عنایت معا ون آموزش متوسطه‌ی استان، انجمن ریاضی از کشو بیرون آمد و با اختصاص دادن تعدادی صندلی، میز، فایل و قفسه درگوشه‌ای ازهمان اتاق، فعالیت‌های رسمی شورای اجرایی آغاز شد. اما تا روز دوشنبه ۲۲/۱۰/ ۱۳۷۶  سالروز تولد انجمن ریاضی استان کردستان که فقط ۶۶ روز از عمر شورای اجرایی انجمن گذشته بود، فعالیت‌های زیر در ارتباط با امورات انجمن انجام گرفت.

 • ü با اقدامات گسترده، حساب‌جاری ۱۵۰۵ بانک صادرات ایران شعبه‌ی ۲۶۵۴ سنندج واقع در خیابان اکباتان به‌نام انجمن ریاضی استان کردستان گشوده شد و نخستین حق عضویت به‌وسیله‌ی  دبیر انجمن ریاضی  استان  کردستان  به‌نام  سید محمد فواد  ابراهیمی  برای افتتاح حساب بانکی انجمن ریاضی و دریافت دسته چک واریز گشت.
 • ü طراحی کارت‌های عضویت برای اعضاء انجام پذیرفت و با استفاده از امکانات کامپیوتری، طرح نهایی به چاپ‌خانه داده شد و تکثیر گردید و بی درنگ برای کسانی که در انجمن ثبت نام کرده بودند از جمله برای اعضای  هیات مؤسس و اعضای شورای اجرایی، کارت عضویت طبق ضوابط و مقررات صادر شد.
 • ü اقدامات زیادی برای اجاره‌ی یک صندوق پستی از اداره‌ی کل پست استان کردستان برای تسریع در مکاتبات انجمن ریاضی انجام پذیرفت و صندوق پستی ۵۹۷ – ۶۶۱۳۵  به‌نام  انجمن ریاضی استان کردستان اختصاص یافت.
 • ü طراحی و سفارش ساخت تابلوی بی نظیر انجمن ریاضی استان کردستان با آرم نوار موبیوس به‌شکلی دل‌ربا  و زیبا و تهیه‌ی نوشت افزار مورد نیاز.
 • ü تهیه‌ی مقدمات و گردآوری مقالات علمی برای چاپ نخستین مجله‌ی علمی انجمن و اقدامات پی‌گیر برای نظارت بر حروف‌چینی کامپیوتری و ویرایش پیاپی مجله  و تکثیر و پخش آن.
 • ü پی‌گیری کارهای مربوط به ثبت انجمن ریاضی استان کردستان پس از حصول مجوز، که اقدامات بسیار گسترده و دامنه‌داری را به دنبال داشت.
 • ü انتخاب و فرستادن نماینده‌ی انجمن ریاضی کردستان به شهر مشهد، برای شرکت در اولین نشست برای تاًسیس اتحادیه‌ی انجمن‌های ریاضی ایران و ایشان یکی از پنج تن هیات مؤسس اتحادیه شد.
 • ü اقدام به ابداع یک پروژه‌ی فنی کامپیوتری برای سازمان‌دهی اعضاء انجمن ریاضی بدین معنی که به هر عضو انجمن ریاضی استان کردستان  یک کد عضویت  ده رقمی اختصاص داده می‌شود که با آن می‌توان از کشور، استان ( منطقه )، شهر، نوع عضویت، جنسیت و شماره‌ی ردیف او در دفترهای انجمن ریاضی استان کردستان آگاه شد. این کار برای هم‌گامی با پیش‌رفت سریع علوم کامپیوتری انجام گرفت که بعداً در تشکیل بانک اطلاعاتی انحمن ریاضی استان کردستان تسهیلات فراوانی به همراه داشت. آشکار است که درجهان امروز، سرعت تبادل اطلاعات حرف اول را می‌زند.
 • ü افتتاح آرشیو و کتابخانه‌ی انجمن ریاضی با اهداء تعدادی کتاب و جزوات از طرف دبیر انجمن در تاریخ روز پنجشنبه ۲۲/ ۸/ ۱۳۷۶ و جمع‌آوری کتب اهدایی اشخاص و انجمن‌ها و ادارات که در زمستان ۱۳۷۶ به حدود ۲۰۰ جلد رسید.
 • ü ابداع یک کد ۱۰ رقمی دیگر برای سازمان‌دهی کتب و نشریات آرشیو و کتاب‌خانه‌ی انجمن ریاضی استان کردستان  که سبب نظم در استقرار آن‌ها می‌شود و سرعت دست‌یابی به مطالب و موضوعات مورد نظر را افزایش می‌دهد.
 • ü تهیه‌ی مهرهای متعدد برای انجام امورات انجمن ریاضی استان کردستان ازجمله: مهر انجمن، مهرآدرس، مهر حساب بانکی،  مهر رمز کد عضویت، مهر امضاء دبیر انجمن ، مهر آرشیو و کتابخانه‌ی انجمن، مهر اهدا کننده‌ی کتاب و …
 • ü تهیه‌ی دفترهای حسابداری و حسابرسی و اموال و اوراق سند هزینه و پلمپ کردن دفتر کل و دفتر روزنامه.
 • ü پاسخ به سؤالات خبرنگار روزنامه در محل اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان کردستان در رابطه با انجمن ریاضی استان  و درج خبر  تشکیل انجمن ریاضی در استان کردستان در هفته نامه‌ی آبیدر سنندج.
 • ü پاسخ به نظرخواهی اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان کردستان، پیرامون تشکیل انجمن‌های ریاضی درسایر شهرستان‌های استان کردستان و رهنمود لازم و توجیه کتبی، مبنی بر چگونگی تشکیل انجمن‌های ریاضی در شهرستان‌های دیگر استان به‌عنوان شعب انجمن ریاضی استان کردستان و ارسال آن به همه‌ی مناطق آموزشی.
 • ü اطلاعیه‌های پی در پی همراه با اساسنامه و فرم درخواست عضویت و شرایط عضوگیری انجمن، به همه‌ی مناطق آموزشی استان کردستان فرستاده شد. تا علاقمندان مدارک ثبت نام برای عضویت را به دفتر انجمن ریاضی درسنندج ارسال نمایند.
 • ü مکاتبات و درخواست‌های مکرر برای کمک گرفتن از اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان کردستان در راستای انجام به وعده‌ی مدیرکل آموزش و پرورش استان در تاریخ  ۱۴/ ۸/ ۱۳۷۶  که از کانال معاونت آموزش متوسطه‌ی اداره‌ی کل آموزش و پرورش مبلغ نارسی در قبال فاکتور هزینه‌های انجمن ریاضی به حساب انجمن واریز گردید. بسیاری هزینه‌های جنبی دیگرکه به فاکتور نمی‌آمدند، مثل کرایه تاکسی وتلفن منزل و … از جیب دبیر انجمن ریاضی استان کردستان  تامین می‌گردید. این سوای هزاران ساعت کار عاشقانه و طاقت فرسای بدون مزد، برای سازمان‌دهی ساختار و تشکیلات انجمن ریاضی استان کردستان بود.
 • ü با تبلیغات گسترده، نام انجمن ریاضی استان کردستان با جایگاه علمی خویش بر سر زبان‌ها افتاد. دانشآموزان و دانش‌جویان علاقمند به ریاضیات مرتب از انجمن ریاضی جویا می‌شدند و چگونگی و شرایط استفاده از سخنرانی‌های علمی و نشریات انجمن ریاضی را می‌پرسیدند.
 • ü نظرخواهی از معلمان ریاضی مقاطع مختلف آموزشی، برای تعیّن یک بعداز ظهر مناسب در هفته برای برگزاری جلسات هفتگی سخنرانی‌های علمی و سایر فعالیت‌های انجمن ریاضی استان کردستان.
 • ü تشکیل جلسات رسمی شورای اجرایی حداقل یک بار در ماه برای تصمیمات ضروری و تعیین خطوط کلی حرکت انجمن ریاضی استان کردستان و این سوای اشتراک مساعی‌ها و گفتگوها و تلاش‌های شبانه‌روزی برای انجام امورات انجمن ریاضی بود.
 • ü پی‌گیری اقدامات قانونی برای گرفتن مجوّز انتشار نشریات انجمن ریاضی و به‌ویژه مجله‌ی علمی تام.

انجمن ریاضی استان کردستان پس از یک سال عمر به جایگاهی که مورد نظر طراح آن بود، بسیار نزدیک شده بود. دبیر انجمن تمامی برنامه‌های زندگی و کاری خود را رها و برای کامل‌تر نمودن ساختار تشکیلاتی انجمن ریاضی استان کردستان، سر از پا نمی‌شناخت و شبانه‌روز در تلاش بود تا به روند تکاملی ساخت انجمن ریاضی سرعت بیش‌تری ببخشد. قسمتی از کارها را در دفتر انجمن یعنی اتاق مسئول گروه‌های آموزشی و بخشی را به‌عنوان کارهای بیرون از دفتر به ادارات و اماکن مختلف شهر در رابطه با امور انجمن ریاضی دنبال نموده و قسمت اعظم کارهای فکری و نوشتاری را در منزل تا ساعت‌ها بعد از نیمه شب انجام می‌داد.

دبیر انجمن پس از تدریس مؤظفی اوقاتی را که میبایست به زندگی خود و خانواده‌اش اختصاص می‌داد  جهت ساخت و پرداخت و حروف‌چینی کامپیوتری مجله‌ی علمی تام، آن‌هم با امکانات نرم افزاری غیر ریاضی صرف می‌نمود. این مجله همه جانبه آئینه‌ی تمام‌نمای موجودیت انجمن ریاضی استان کردستان  بود. لذا از تمامی جوانب می‌بایست سنگ تمام گذاشته می‌شد. فشار کاری و تنش‌های عصبی ناشی از برخوردهای نا‌مناسب و قضاوت‌های غیر منصفانه و قدر ناشناسی‌ها را فقط عشق به پرورش و رشد انجمن ریاضی استان کردستان، خنثی می‌نمود و الا کوه را از پا در می‌آورد!

در روز چهارشنبه  ۲ / ۲ / ۱۳۷۷ یک اتاق از ساختمان گروه‌های آموزشی اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان کردستان در محوطه‌ی اداره‌ی کل واقع در خیابان اکباتان  سنندج، به انجمن ریاضی اختصاص یافت.

نزدیکی منزل دبیر انجمن به اداره‌ی کل یک عامل و زمینه‌ی بی اندازه مهم و مؤثری بود که ایشان دائم در اولین دفتر مستقل انجمن ریاضی استان کردستان حضور مستمر داشته باشد و به کارهای انجمن سر و سامان ببخشد. دفتر انجمن ریاضی می‌بایست از چنان آرایش و نظمی برخوردار می‌شد که هر شخصی وارد آن شود، بی‌درنگ دریابد که وارد یک محیط علمی، آن‌هم علم دقیق و مو شکاف ریاضی شده است. لذا به تهیه‌ی قاب‌های متعدد و نوشته‌هایی جهت پیام رسانی و معرفی انجمن ریاضی به حاضران و ناظران در دفتر انجمن، مبادرت شد و با نصب قاب‌ها به ترتیب خاص و نظم بخشیدن به وسایل اعم ازکمدها و قفسه‌ها و میزها و … محیطی شایسته‌ی نام انجمن ریاضی فراهم شد.

در ارتباط با سخن‌رانی‌های علمی و برگزاری همایش‌های ریاضی در شهر سنندج که توسط انجمن ریاضی استان کردستان به راه  افتاد، آن‌چنان حرف زیاد است که نوشتن همه‌ی آنها مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد.

سمینارهای دانش‌جویی در مراکز تربیت معلم سنندج و همایش بزرگ استانی ریاضی و کامپیوتر درمرکز استان کردستان و همایش دبیران ریاضی آموزش و پرورش ناحیه‌ی یک سنندج و مشارکت در اجرای کنفرانس بین المللی ریاضیات برای همه، در دانشگاه کردستان و … نمونه‌هایی هستند که فیلم ویدیویی همه‌ی آنها در بایگانی‌ها موجود است.

در روز سه شنبه  ۲۲ / ۲ / ۱۳۷۷  حاصل اقدامات وسیع و تلاش‌های پی‌گیر و مستمر هفده ماهه توسط دبیر انجمن در رابطه با ثبت انجمن ریاضی استان کردستان به ثمر نشست و انجمن ریاضی با شماره‌ی  ۵۳ – ۲۲/۲/۱۳۷۷  به ثبت رسید و از آ ن موقع انجمن ریاضی کردستان ایران دارای شناسنامه‌ی قانونی به‌عنوان یک شخصیت حقوقی گردید.

نشریات متعدد و گوناگونی برای پوشش و تغذیه‌ی تمامی رده‌های مختلف در ارتباط با انجمن ریاضی استان کردستان توسط دبیر انجمن طراحی شد که عبارتند از:

 

مجله علمی تام نشریه‌ی ریاضی وصل خبرنامه‌ی تام پیک آموزشی تام
پیک دانش آموزی تام پیک دانشجویی تام یادمان اطلاعیه‌ها

 

هر کدام از نشریات فوق دارای ساختار ویژه‌ای بوده و هر یک از آن‌ها برای اهداف خاصی تهیه و منتشر می‌شود.

دورنمایی و ماهیت وجودی انجمن ریاضی سبب شد، تا با بیش از ۲۵۰ دستگاه علمی در سراسرکشور ایران ارتباط مکاتبه‌ای برقرار گردد. لذا همراه نامه‌های ویژه‌ای مجله‌ی علمی تام و شماره‌هایی از خبرنامه‌ی تام به تمامی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی فرهنگیان، آموزشکده‌های فنی، مراکز تربیت معلم، انجمن‌های علمی و بسیاری سازمان‌ها و ادارات دیگر ارسال شد. در ضمن همه‌ی آن‌ها به‌عنوان عضو حقیقی افتخاری انجمن ریاضی استان کردستان پذیرفته شده و برای نمایندگان معرفی شده‌ی آن‌ها پرونده‌ای تشکیل و کارت عضویت افتخاری صادر و ارسال گردید. بیش از سه بار درسال ۱۳۷۷ با همه‌ی دستگاه‌های علمی ایران  مکاتبه شد و در رابطه با استقبال شایسته از سال جهانی ریاضیات تشریک مساعی بعمل آمد.  مخصوصاً با ستاد ملی سال جهانی ریاضیات  و انجمن ریاضی ایران  و  اتحادیه‌ی انجمن‌های ریاضی ایران  ارتباط به‌طور مستمر ادامه داشت.  رونوشت  تمامی نامه‌های ارسالی و هم‌چنین تمام نامه‌های رسیده به انجمن ریاضی استان کردستان در بایگانی منظم آن موجود می‌باشد.

حجم کار آن‌قدر عظیم بود که هیچ‌کس باور نمی‌کرد آن ‌همه فعالیت در طول  دو سال انجام گرفته باشد. در مقایسه با وضعیت انجمن‌های ریاضی استان‌هایی چون خراسان، اصفهان و فارس که مدت‌ها پیش تاًسیس شده و فعا لیت می‌کردند، ساختار تشکیلاتی انجمن ریاضی استان کردستان و فعالیت‌های علمی آن، جایگاه ویژه ای پیدا نمود، که در سراسر ایران زبان‌زد شد.

نتیجه‌ی اقدامات طاقت‌فرسای درخواست مجوّز رسمی برای چاپ نشریات انجمن ریاضی استان کردستان  نیز به بار نشست و بعد از مدت‌ها  مجوّز رسمی شماره‌ی    ۶۷۳۳۰ / ۱۲۴   –   ۲۵ / ۴ / ۱۳۷۹   از طرف مدیر کل مطبوعات داخلی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر گردید  و سید محمد فواد  ابراهیمی   به‌عنوان  مدیر مسئول  بولتن تام، ارگان  انجمن ریاضی استان کردستان  شناخته شد.

دو سال از عمر انجمن ریاضی استان کردستان که گذشت، مجموعه شرایطی مستلزم ایجاد نقطه‌ی عطف  برای انجمن شد. لذا اعضای اولین دوره‌ی شورای اجرایی انجمن با کارنامه‌ای درخشان و روشن، ادامه‌ی کار و رسیدگی به امورات انجمن را به اعضای دومین دوره‌ی شورای اجرایی انجمن محول کردند.

در روز پنجشنبه ۱/۱۱/۱۳۷۷ در جلسه‌ی دبیران ریاضی در محل اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان کردستان، با حضور مدیر کل وقت آقای فاروق داودپور و معاون آموزش متوسطه‌ی اداره‌ی کل آقای عطاءالله حنیفی  اعضای جدید شورای اجرایی تعیین گردیده و بعداً با تقسیم وظایف ترکیب زیر سکان کشتی انجمن ریاضی استان کردستان را به دست گرفتند: حسن  رستار  دبیر انجمن،  مسعوده   مصلحی خزانه دار انجمن، فریدون  نوذری صاحب امضای دوم انجمن، ارسلان  زارع رمشتی  عضو اصلی شورا، نسترن اسدی  عضو اصلی  شورا و علاء الدین  حبیبی   بازرس انجمن.  

هر چند که سه تن از اعضاء هیات مؤسس انجمن در این دوره‌ی دوم شورای اجرایی مسؤلیت رسمی به‌عهده نداشتند، اما همواره نسبت به عمل‌کرد و کیفیت انجام امورات  انجمن ریاضی استان کردستان  بی‌تفاوت نبوده و همیشه یاور و کمک کننده‌ی شورای اجرایی جدید بوده و از هیچ‌گونه تلاشی در جهت اعتلای انجمن ریاضی کردستان دریغ نورزیدند.

با شکل‌گیری و تاًسیس انجمن‌های معلمان ریاضی سایر استان‌های کشور و به عضویت درآمدن آنها در اتحادیه‌ی انجمن‌های ریاضی ایران، مقرر گردید تا از هر انجمن ریاضی استانی  دو نفر به عنوان نماینده‌ی  انجمن به اتحادیه معرفی شوند.  لذا با توجه به همه‌ی جوانب امر، نمایندگان انجمن ریاضی استان کردستان در اتحادیه‌ی انجمن‌های ریاضی ایران  انتخاب و رسماً معرفی شدند، که عبارتند از:

 سید محمد فواد ابراهیمی  و سید رضا حسینی. نامبردگان که از مؤسسین انجمن ریاضی استان کردستان هستند، همواره با علاقه و با دستی پر در جلسات و همایش‌های  اتحادیه‌ی انجمن‌های ریاضی ایران شرکت کرده و در شکل‌گیری برنامه های اصولی و علمی اتحادیه  نقش مؤثری داشته اند.

در سال جهانی ریاضیات  که کنفرانس بین المللی  ریاضیات برای همه  در شهر سنندج برگزار گردید و متولی اصلی آن در اجراء دانشگاه کردستان بود، نقش بسیار مهم  و اساسی اعضای هیات مؤسس انجمن ریاضی استان کردستان در برگزاری آن کنفرانس بر جامعه‌ی ریاضی ایران پوشیده نیست.

از محل کمک‌های ستاد ملی سال جهانی ریاضیات به انجمن‌های معلمان ریاضی استان‌های کشور، برای انجمن ریاضی استان کردستان تجهیزات کامپیوتری خریداری شد. تا در تهیه‌ی انتشارات انجمن تسریع حاصل شود.

در بهار  ۱۳۸۱  به دلایلی دفتر انجمن ریاضی استان کردستان از محل سازمان آموزش و پرورش استان به محل پژوهشکده‌ی تعلیم و تربیت واقع در خیابان جام جم سنندج انتقال یافت که سایر انجمن‌های علمی- آموزشی معلمان رشته های غیر ریاضی مثل: جغرافیا، زبان‌خارجه، زبان و ادبیات فارسی، زیست شناسی و … در آن‌جا به فعالیت مشغول بودند. اما این هم‌نشینی عمر زیادی را نپائید و در زمستان  ۱۳۸۱  دفتر انجمن ریاضی استان کردستان به دپارتمان ریاضیات، آمار و کامپیوتر مرکز تربیت معلم شهید مدرس سنندج منتقل شد. داستان این نقل و انتقالات آنقدر زیاد است که به نوشتن نمی‌آید!   مکان جدید شرایط بسیار مناسبی را فراهم نمود، تا مؤسسین انجمن ریاضی که خود مدرسین مراکز تربیت معلم سنندج هستند،  بیشتر به امورات انجمن بپردازند و در واقع می‌توان گفت، بعد از حدود پنج سال، انجمن ریاضی استان کردستان دوباره بر مسیر اصلی سال‌های شکوفایی دوران دو ساله‌ی بعد از تاًسیس آن قرارگرفت.

دانش‌جویان رشته‌ی آموزش ریاضی مراکز تربیت معلم سنندج، توسط مدرسان ریاضی خود، به فعال نمودن پیک دانش‌جویی تام  مبادرت کرده و در بهار ۱۳۸۲ توانستند، پنج شماره از آن‌را چاپ و منتشر سازند.

در سال‌های قبل با رهنمود مدرسین ریاضی مراکز تربیت معلم سنندج که مؤسسین انجمن ریاضی استان کردستان هستند، انجمن‌های ریاضی دانشجویی در دو مرکز تربیت معلم مدرس و بنت الهدا صدر سنندج تاًسیس و دانش‌جویان به فعالیت‌های علمی فوق برنامه‌ای مشغول بوده و نشریاتی ریاضی تهیه و توزیع می‌نمایند. اسامی آنها به قرار زیر است: منشور نشریه‌ی انجمن ریاضی دانش‌جویان مرکزمدرس و دلتا نشریه‌ی انجمن ریاضی دانش‌جویان مرکز بنت الهدا صدر.

هم اکنون انجمن ریاضی استان کردستان با ساختاری ریاضی و اصولی به پیش می‌رود،  تا به آرمان‌های مقدس و علمی طراحان و مؤسسان خود، جامه‌ی عمل بپوشاند.

سید محمد فواد     ابراهیمی

مدرس ریاضیات و کامپیوتر مراکز تربیت معلم سنندج

خادم انجمن ریاضی استان کردستان

خرداد   ۱۳۸۲   شمسی

INDEX

پاسخ دهید