بیوگرافی

 

بیوگرافی سید محمد فواد ابراهیمی

 

ای معلم چون کنم توصیف تو       *       چون خدا مشکل توان تعریف تو

انسان به قدرت تفکر واندیشه،اشرف مخلوقات عالم شده است واین برتری زمانی کارایی و معنی واقعی را می‌یابد که همه‌ی افراد بشر از اندیشه‌ی منظم و شناخت برخوردار باشند. لذا نقش معلم در آموزش وتربیت دیگرهم‌نوعان خود، اهمیتی مافوق تصورپیدا می‌کند.انسان‌ها به سبب داشتن استعدادها و علایق وموقعیت‌های مختلف، هرکدام درمسیری به فعالیت می‌پردازند ودر ساختن قسمتی از تشکیلات اجتماعی شرکت دارند. در این میان مسیر عشق یعنی مسیر معلمی، سوای تمامی مسیرهای دیگر بوده وهر گونه مقایسه‌ی آن با دیگر مسیرها، از خطای بنیادین فکری حکایت می‌کند. معلم به انسان یاد می‌دهد تا خود را جستجو کند وهویت گم شده‌اش را پیدا نماید و از اسارت عوامل اهریمنی آزاد گرددکه لازمه‌ی آن درگیری مستمر و مداوم با نیروهای شیطانی است. لذا معلم همیشه با وحشتناک‌ترین صحنه‌ها روبروست و به‌جاست بگویم که مسیرعشق یعنی مسیر معلمی،خطرناک‌ترین مسیرهاست و راهی است پرازدرندگان وخونخواران وحشی.

 معلم دانشمند از راه‌های مختلف با دیگر هم‌نوعان خود روبرومی‌شود که مهم‌ترین آنها نوشتن وکتابت تفکرات و اندیشه‌هاست. یک معلم واقعی باید بتواند تراوشات فکری خودرا برای بشریت به صورت‌های گوناگون از جمله نوشتن ظاهر نماید.

ز احمد تا احد یک میم فرق است     *      معلم را نگر در میم غرق است

 

این‌جانب سید محمد فواد ابراهیمی فرزند سید محمد ناصر در صبح‌دم روز یکشنبه بیست ویکم  آبان ماه سال ۱۳۳۴ هجری شمسی در دهستان صلوات آباد، ده کیلومتری شرق سنندج مرکز کردستان ایران در خانواده‌ای اهل علم به دنیا آمدم و تحصیلات ابتدایی را در روستا به پایان رسانده و برای تحصیل در دبیرستان راهی شهر سنندج شدم. پس از گرفتن دیپلم ریاضی، به تحصیلات دانشگاهی در رشته‌ی ریاضی پرداختم وپس از اخذ درجه‌یلیسانس از دانشگاه رازی،  مسیر عشق یعنی مسیر معلمی را عاشقانه پیمودم. ابتدا در شهرستان بانه به مدت یک سال وبعد دربخش دیواندره  به مدت سه سال و سپس درشهر سنندج به مدت سه سال به تدریس ریاضیات دبیرستانی پرداختم و نوجوانان زیادی را که هم‌چون آهوان معصوم اسیر پنجه‌های دیو نادانی بودند، به قوه تفکر و منطق ریاضی نجات دادم و با هفت سال تجربه‌ی آموزشی به عنوان مدرس ریاضیات مراکز تربیت معلم سنندج، افتخار آموزش وتربیت دانشجو معلمان را عهده‌دار شدم و تا سال ۱۳۸۶ شمسی که بازنشسته شدم،درپست مدرس ریاضیات و کامپیوتر مراکز تربیت معلم سنندج، نقش  مؤثر و اساسی در آموزش هزاران معلم منطقه‌ی غرب ایران در زمینه‌ی ریاضی و کامپیوتر هم در مراکز تربیت معلم و هم در دوره‌های آموزش ضمن خدمت معلمان ایفا کردم، تا برای پیمودن اصولی مسیر عشق آماده شوند. چه دردوران تحصیل وچه درمسیرمعلمی،اهل کتابت بوده و توانسته‌ام مقداری ازاندیشه‌های خودرا به رشته‌ی تحریردرآورموچون عاشق علم و شناخت هستم همواره شرکت در مجامع علمی و به‌ویژه کنفرانس‌های ریاضی را مد نظر داشته و رنج سفرهای دور و نزدیک را برای برخورداری از محضر استادان و دانشمندان به جان خریدم.

دربیش از یکصدوپنجاهدوره‌یتخصصی بالغ بر پنج هزار ساعت شرکت کرده و در طرح‌های ملی در زمینه‌ی تالیفات و پژوهش سه بار مقام اول کشور را کسب نمودم.تعداد زیادی ازمقالات ونوشته‌هایم درنشریات و مجلات استانی وکشوری به چاپ رسیده‌اند.

 

درسال ۱۳۷۵ شمسی انجمن ریاضی استان کردستان را پایه‌گزاری نموده که خود منشاء فعالیت‌های علمی و آموزشی فراوانی شدو برای استان کردستان مایه‌ی خیر و برکت گردید و با پی‌ریزی و طراحی و راه اندازی نشریات:

 

مجله علمی تام نشریه ریاضی وصل خبرنامه تام پیک آموزشی تام
پیک دانش آموزی تام پیک دانشجویی تام یادمان اطلاعیه‌ها

 

برای انجمن و گرفتن مجوز رسمی به عنوان مدیرمسئول نشریات انجمن ریاضی کردستان و برقرارکردن ارتباط با بیش از ۲۵۰  مرکز علمی در سراسر ایران، انجمن ریاضی استان کردستان رابرای استقبال شایسته ازسال ۲۰۰۰ میلادی یعنی سال جهانی ریاضیات مهیّا نمودم.  هم‌زمان با مهیّا کردن  ایمیل:

 

Kurd_math@yahoo.com

 

سایت اینترنتیکورد مت را در خرداد ۱۳۸۲ نیز برای انجمن ریاضی استان کردستان طراحی کرده و آن‌ را در شرکت ستکام تهران با۵ مگابایت فضا به ثبت رساندم. درآن زمان اکثر دانشگاه‌ها، مؤسسات، انجمن‌های علمی و حتی انجمن‌های ریاضی و انفورماتیک ایران  فاقد سایت اینترنتی بودند!

 

http://www.kurdmath.com

 

افتخار می‌کنم که اولاً معلم هستم وثانیاً ریاضیات تدریس کردم.ما معلمان ریاضی افتخار مضاعف نصیبمان شده است که در شاهراه بزرگ‌ترین رسالت بشر یعنی معلمی، از بهترین وسیله‌ی حرکت برای پیمودن مسیر یعنی ریاضیات استفاده می‌کنیم.

 

معلم را فکر و عزم راسخ است    *    همه حال او پرسش و پاسخ است

 

در دهه‌ی چهارم قرن چهاردهم هجری شمسی، ضمن تحصیلات ریاضیات دبیرستانی که شیفته‌ی آن بودم، احساس می‌کردم که به سایر علومو به‌ویژه ادبیات نیز علاقه دارم. قلم در دستم آرام و قرار نداشت و انشاهایم همیشه مورد توجه قرار می‌گرفت. زمان دانشجویی در اوایل ده‌ی پنجم، اکثر جزوات درسی استادان ریاضی را مورد تجدید نظر قرار داده و بازنویسی می‌کردم. درس توپولوژی را استاد دکتر ارسلان شادمان با تماشای خط به خط کتاب خارجی، پای تخته‌ی کلاس شرح می‌داد، و من بیانات و نوشته های درهم ریخته را به طرز خاصی انشاء می‌کردم  و در آخر ترم یک جزوه‌ی کامل از مطالب منسجم، با ساختار ریاضی تحت عنوان  توپولوژی عمومی  تحویل استاد شد. آن کار آن‌چنان مهم تلقی گردید که استاد شادمان با دادن نمره‌ی الف، مرا از شرکت در امتحان کتبی پایان ترم معاف نمود. بعد که مسیر معلمی را پیش گرفتم، به تحریر و انتشار تجربیات آموزشی، اقدام‌پژوهی‌های خودجوش و تراوشات فکری خود پرداختم. در هر موردی قلم را بر کاغذ می‌چرخاندم و تعداد نوشته ها فزونی یافت. وقتی‌که مدرس ریاضیات مراکز تربیت معلم سنندج شدم، به تالیف کتب درسی ریاضی و کامپیوتر مشغولو در سال ۱۳۷۳ شمسی پنج جلد آنها مورد استفاده‌ی دانشجویان رشته‌ی ریاضی قرارگرفت. بنا به اعتقادات خاصی که داشتم، هیچ‌گاه برای چاپ رسمی تالیفات خود اقدام نکردم.

شیدای علم بودن مرا به سوی علوم جدید کامپیوتری کشاند، و مدرس اولین کلاس‌های آموزش کامپیوتر در شهر سنندج در سال ۱۳۶۹ شمسی بودم. در آن زمینه نیز قلم‌فرسایی‌ها کردم. برای گسترش و ترویج علم، به‌ویژه ریاضیات و آموزش آن به تهیه‌ی نشریات گوناگون و متعدد علمی پرداخته و دامنه انتشارات، مرزهای استان کردستان را درنوردید و سراسر ایران را فرا گرفت. زمانی‌که امکان حضور جهانی از طریق اینترنت میسّرشد،دربهار ۱۳۸۲ شمسی سایت اینترنتی شخصی فؤاد رویال را طراحی کردم،تا پیامهای علمی وآموزشی خود را بدون محدودیت جغرافیایی،درمعرض دید علاقمندان درسراسر جهان قرار دهم.

 

http://www. Foadroyal.com

 

لذا شروع به الکترونیکی نمودن بیش از ۲۵۰ مقاله و نوشته کم حجم خود نموده،که تعدادی از آنها برای قرار گرفتن در سایت فؤاد رویال آماده شده اند، واین روند تا برقی شدن حدود پانصد هزار صفحه نوشته و ماحصل پژوهش و تحقیقات علمی ادامه خواهد داشت.بسیاری از نوشته‌هایم انحصاراً در کتابخانه‌ی شخصی موجودند، ولی آثار قلمی فراوانی به انحاء مختلف در تیراژ بالاتکثیر و توزیع گردیده‌اند.

 

در سال ۱۳۹۱ شمسی اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران را در زیر زمین خانه‌ی مسکونی خود  واقع در محله چهارباغ سنندج تاسیس کردم. پس از نامه نگاری‌ها با میراث فرهنگی کردستان و بازدید کارشناسان امور موزه‌ها،به‌ویژه آقای رسول اشتودان مدیر کل سازمان میراث فرهنگی استان کردستان و همراهان، جناب مدیرکل نظر کارشناسانه‌ی خودرا در برگ لوح تقدیر، بصورت رسمی اعلام کردند. بدین سان موزه‌ی شخصی فواد دارای شخصیت حقوقی گردید.

 

در سال ۱۳۹۴ شمسی مقدمات تاسیس مرکز پژوهش و تحقیقات علمی سید محمد فواد ابراهیمی یا به اختصارام‌پی‌تی فواد  MPT – FOAD فراهم گردیده است تا در محل صلوات آباد سنندج که در ده کیلومتری شرق سنندج واقع است بر پا گردد. این مرکز شامل کتابخانه عظیم و بایگانی اسناد علمی و موزه‌ی اشیاء قدیمی زندگی خانواده های کردستانی و بایگانی انجمن ریاضی کردستان ایران خواهد بود که از طریق سایت علمی آموزشی فوادرویال http://www. Foadroyal.com حضور بین المللی پیدا خواهد کرد.

 

درسال ۱۳۶۴ شمسی ازدواج کردم، دارای سه فرزند صالح، ساعی و اهل علم هستم که به وجود آنها افتخار می‌کنم. نقش همسرم در تربیت آنها سزاوار تقدیر و ستایش است.

سید محمد فواد  ابراهیمی

مدرس باز نشسته ریاضیات و کامپیوتر دانشگاه فرهنگیان سنندج

INDEX

072