تاریخچه اولین موزه شخصی در استان کردستان ایران

download دانلود

تاریخچه اولین موزه شخصی در کردستان ایران

سید محمد فواد   ابراهیمی

مدرس باز نشسته ریاضیات و کامپیوتر دانشگاه فرهنگیان سنندج

۱/۷/۱۳۹۱شمسی (۲۲/۹/۲۰۱۲میلادی )

 

    دربهار سال ۱۳۹۱ به فکر سیمان‌کاریزیرزمین خانه‌ی مسکونی افتادم که سالها، بی در و پیکر، لانه‌ی سوسک و عنکبوت و مخفی‌گاهی برای گربه‌های محله‌ی چهارباغ سنندج شده بود. اوستا حسن جوشکار در نهایت کاردانی و دلسوزی از آهن آلات موجود برایش در و پنجره‌ها ساخت و از لوله‌های فرسوده و میل‌گردهای زنگ زده چهارپایههای چند طبقه برای جای دادن اشیاء در زیرزمین درست کرد. اوستا عبدالله برق‌کار زحمت تامین نور آنجا را کشید و اوستا محمد سیمان‌کار دیوارها و سقف زیرزمین را صاف و سفید و کف آنرا بتون ریخت. اوستا سیف الله و اوستا برهان در برش و جا انداختن شیشه‌ها هم‌کاری کرده و اوستا امید نجار در نهایت دلسوزی کارهای چوبی قفسه‌ها و طاقچه‌ها را به انجام رسانید. بعد از چند ماه کار پر زحمت، مکان بسیار تمیز و مناسبی برای جای دادن وسائل و اشیایی که ظاهراً بدون استفاده بودند فراهم گردید.

وقتی که اشیاء قدیمی گرد و غبار گرفته را از کنج‌ها  و زوایا ی خانه بیرون کشیدم و پس از شستن و تمیز  نمودن به زیرزمین منتقل کرده و در طبقات مهیّا شده  قرار می‌دادم، اولین جرقه‌ی تشکیل و تاسیس یک موزه‌ی شخصی در ذهنم ساطع شد!

عبور لوله‌های تاسیسات شوفاژ از نزدیکی سقف زیرزمین به نحوی عجیب، باعث آویزان کردن بسیاری اشیاء قدیمی و تجربه‌ی بازدیدهای فراوان از موزه‌های داخل و خارج ایران مرا واداشت تا بدون تردید هزاران اشیاء کولکسیون‌های خوردا به زیرزمین ببرم و بدین‌سان مجموعه‌ای بالغ بر سی هزار قطعه ریز و درشت در کنار هم به‌وجود آمد.

اگرچه می‌دانستم که موزه تعریف خاص خود را دارد و باید دارای محوری مشخص با عنوانی معیّن، مجموعه اشیاء معلومی را در معرض نمایش قرار دهد، و حامل پیامی روشن و یا اطلاعات خاصی را مربوط به یک روند و فرایند به بازدید کننده برساند و … اما جمع شدن آن‌همه وسائل و اشیاء قدیمی مرا متقاعد نمود که، از پراکندگی موضوعی و تنوع و تعدد محتویات زیرزمین چشم‌پوشی کرده و کلمه‌ی  موزهرا برایش در نظر بگیرم. مگر نه اینکه آن‌همه کولکسیون را سال‌ها به‌دنبال خواست دل، جمع‌آوری کرده بودم و می‌بایست زمانی دیگران را هم در این حظ درونی شریک می‌کردم؟!

معمولاٌ موزه‌ها محوریت دارند و نام آن‌ها حاکی از نوع و موضوع محتویات موزه می‌باشد. مثلاً: 

” موزه حیات وحش “، ” موزه اشیاء باستانی و تاریخی “، ” موزه ابزارآلات سفاین فضایی “،  

”  موزه نظامی ” و …

هرموزه اطلاعات خاص و معیّنی را در چارچوبی مشخص ارائه می‌دهد. که هر یک طرفداران و علاقمندان خود را جذب کرده و برای آن‌ها جالب بوده و شاید برای بازدید کننده‌ی هوشیار مثمر ثمر باشد.

محل، فضا و موقعیّت موزه یکی دیگر از پارامترهای مهم و مؤثر در کارایی، روایی و ضرورت برپایی موزه بوده، که درجه، اعتبار و ارزش موزه از روی آن‌ها تعیّن می‌گردد.

محتویات و اشیایی که در موزه قرار می‌گیرند، بایستی همگی در ارتباط با محوریت موزه باشند و تا حدی سنخیّت بین آن‌ها برقرار بوده و روابط با معنایی بین هر چند تای آن‌ها قابل درک باشد.

چیدمان اشیاء در موزه نیز بسیار حائز اهمیّت بوده، تا جایی که بازدید کننده را راهنما، و نیاز به توضیحات را به حداقل برساند. ناگفته نماند این موضوع، اتیکت گذاری و شرح کتبی الصاقی را نفی نمی‌کند.

کیفیّت نور و تهویه، و همواری و تسهیل در حرکت بازدیدکنندگان، یکی دیگر از ضروریاتی است که یک موزه باید دارا باشد. وجود راهنما برای تشریح بسیاری خصوصیات پنهان، بویژه برای توجیه بازدیدکنندگان کم تجربه الزامی است و بسیاری مطالب دیگر که پرداختن به همه‌ی آن‌ها را در اینجا لازم نمی‌دانم.

با اذعان به آگاهی‌های فوق، باید به عرض بینندگان و اهالی معرفت و بخصوص افراد حساس و نکته‌گیر که شاید زمانی دیدار از ” موزه شخصی فواد ” نصیب‌شان گردد، برسانم:این موزه‌ی شخصی دارای هیچ کدام از معیارهای فوق الذکر نیست! اما ویژگی‌های خاص خودرا دارد و شاید بتوان گفت: نوعی موزه‌ی ابتکاری است که تا تاریخ  ۱/ ۷ / ۱۳۹۱  لااقل در استان کردستان و شهر سنندج  نظیرش را اعلام  نکرده‌اند. با احترام به کسانی که ارزش‌ها را می‌شناسند و به آن حسادت نمی ورزند، هر توجیه و تعریفی به قصد بی ارزش نمودن ” موزه شخصی فواد ” را این‌گونه پاسخ می دهم:

کسانی که فقط و فقط بلدند ایراد بگیرند، اگر می‌توانند موزه‌ای بهتر از این موزه و یا شبیه آن را تشکیل دهند، هذا گوی و هذا میدان!

در مرداد ماه که مقارن با ماه مبارک رمضان بود با زبان روزه به سامان‌دهی اشیاء فراوان، در آن فضای پنجاه وپنج متری پرداختم و مشاهده‌ی نمایش‌گاه خانه‌های ریاضیات کشور در دوازدهمِن کنفرانس آموزش ریاضی ایران در دانشگاه سمنان در شهریور ماه نود و یک، به من این جراٌت را داد که موجودیت

اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران 

را تحت نام      موزه‌ی شخصی فواد    در شهر زیبای سنندج اعلام نمایم.

پیامک :

 روز اول مهر ۹۱ در سرآغاز تعلیم کلاسیک، موزه‌ی شخصی فواد با حضور جناب امیرارسلان آصفی و استادان فرهیخته افتتاح می‌گردد.   

را برای عده‌ی زیادی در سراسر ایران جهت اطلا ع رسانی ارسال نمودم. بسیاری از علاقمندان به‌ویژه اهالی سنندج اشتیاق خودرا برای شرکت در مراسم افتتاحیه اعلام نمودند. با کمال تاسف فقط به دلیل کوچک بودن مکان و عدم گنجایش محل موزه نتوانستیم پذیرای آن بزرگواران باشیم. با خواست خدای متعال و عنایت استادان گران‌قدر در روز شنبه  ۱/۷/۱۳۹۱ طی مراسم کوتاهی موزه به‌وسیله جناب آقای امیر ارسلان آصفی از نوادگان آصف اعظم کردستان صاحب اصلی خانه کرد سنندج ( موزه مردم شناسی ) و هم‌راهان افتتاح گردید. دراین مراسم جناب آقای محمود شکری قطعه شعرزیررا ایراد کردند.

شعر افتتاح   موزه‌ی شخصی فواد

محمود شکری     –     سنندج  ( ۱/۷/۱۳۹۱  ) 

معلم چون خور تابنده دائم           بانی نیکی‌ها  و دور از زمائم

به نام و به‌ یاد  خلاق  رحمان         ابتدا و آغاز هر امر و فرمان

 امروز ابتدای سال تحصیلی است               روزی مبارک در این مشغولی است

روز تبریک است بر دانش‌یاران   دانش‌آموزان، آموزگاران

به دانش‌خواهان هم به استادان        بنیان‌گذاران دانائی و ایمان

به آن کسانی عاشق ‌اند مدام                 به علم و هنر به نیکی مرام

تا انسانیت تا فضل و هنر             تعالی بخشند به نوع بشر

 ما هم در این روز به دعوت یاران  به یاری اینیار بنیان‌گذاران

معلم، استاد مدرسه و دانش        آسید فواد اهل نوازش

آماده‌ی محضر در این امر خیرتا رایجیابد راه  صفا و خیر

تا بنیاد شود نمایش‌گاهی                           خصوصی موزه در خانگاهی

افتتاح یابد به دست  یاران   بزرگ زادگان، بزرگواران

امیر ارسلان آصفی  نژاد                 مهندس گزانی، درفش استاد                      

موسس،  بانی، معلم استاد ریاضی و هنر جناب سید فواد            

حقیر هم محمود یک کهنه سرباز  مشوق به خیر،  هستم سرافراز                    

تا انشاالله  کورد به تمدن   کینه و بی مهری برکند از بن             

یکم مهر ماه، سال نود و یک  تابلوی این موزه  نصب و شده حک                       

امید است جهان با صلح وصفا جهالت رها و به حق با وفا

فیلم مراسم افتتاحیّه حکایت از تولد اولیّن موزه‌ی شخصی درشهر سنندج می‌نماید. هدف از ارسال پیامک به تعداد فراوان، صرفاً اطلاع رسانی بود. از آن‌جا که مکان موزه مملو از اشیاء زیادی می‌باشد و فقط راهرو باریکی برای تردد انسان باقی مانده است، اگرتعداد بازدید کننده از دوسه نفر بیش‌تر باشد، امکان مشاهده وبررسی توام با توضیحات وجود نداشته، لذا برای آن عزیزانی که اظهار تمایل به دیدار موزه کرده بودند، پیامک مبنی بر رسیدن به آرزویشان ارسال نمودم که با هم‌آهنگی قبلی امکان دیدار از موزه‌ی شخصی فواد مطابق برنامه وجود دارد.

امیدوارم تا حدی توانسته باشم، موزه‌ی شخصی فواد را معرفی نمایم.

به نام خالق هستی

شماره    :   ۱

تاریخ     :   ۲۰/۷ / ۱۳۹۱

پیوست   :  سه برگ توضیحات

معلم واقعی برای همه دل می‌سوزاند، اگرچه  حتی یک نفر هم برای او دل نسوزاند.    سید محمد فواد     ابراهیمی      SMF-E

ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی استان کردستان (اداره کل موزه‌ها) سنندج

با سلام و آرزوی تعالی همه جانبه برای کشورمان ایران، بعد از سال‌ها تدریس علم و نائل شدن به درجه‌ی پر افتخار باز نشستگی، کماکان به تحقیق و پژوهش درزمینه‌های مختلف علمی مشغول و با به اکران گذاشتن نتایج گران‌بها در سایت اینترنتی شخصی http://www.foadroyal.comامکان بهره‌مندی علاقمندان را به‌وجود آورده‌ام. 

اینک با تاٌسیس موزه‌ی شخصی فواد در منزل مسکونی، موجبات تعامل و مشارکت فکری در گستره‌ی معرفت و دانش بشری را با دانش‌جویان و شاگردان سابق خودم، صاحبان فکر و اندیشه، دانش‌پژوهان و معلمان فراهم کرده‌ام. موزه‌ی فواد همگانی نبوده و به قصد درآمد و نفع مادی تشکیل نشده است. با مطالعه‌ی  برگ‌های پیوست، موضوع کاملاً روشن بوده و بدین وسیله ضمن اعلام تولد اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان، درخواست می‌نمایم هر نوع اقدامات قانونی را در جهت صدور مجوز رسمی اعمال فرمایند.

با احترام       سید محمد فواد  ابراهیمی

پس از تحویل نامه‌ی فوق، روز شنبه ۲۲/۷/۱۳۹۱ آقایان عزیزی و هاشمی از اداره‌ی میراث فرهنگی استان کردستان در معیّت جناب امیرارسلان آصفی از موزه‌ی شخصی فواد، دیدار به عمل آورده و از برخی اشیاء مورد نظر عکس گرفته و احساس و دیدگاه خود را در دفتر یادبود موزه ثبت نموده، پیشنهادات آنان در فیلم بازدید قابل توجه و DVD فیلم‌های افتتاحیه و بازدید کارشناسان محترم، تکثیر و به آرشیو اداره موزه‌های استان کردستان اهداء گردید.

به نام خداوند جان و خرد

شماره  : ۲                                                  

تاریخ      :     ۱۱ / ۸/ ۱۳۹۲

پیوست   :     دفترنامه‌ی تاریخچه‌ی موزه‌ی شخصی فواد  (  ۹برگ )           

معلم طلایه دار علم، فرهنگ و میراث جامعه است.  سید محمد فواد  ابراهیمی  SMF-E 

مسئولین محترم سازمان میراث فرهنگی وموزه های استان کردستان (سنندج)

     با سلام و احترام، یک سال انتظار برای حداقل اعلام وصول نامه‌ی بی پاسخ مورخ  ۲۰/۷/۱۳۹۱ این‌حانب سید محمد فواد   ابراهیمی  مدرس بازنشسته‌ی ریاضیات و کامپیوتر دانشگاه فرهنگیان سنندج از جانب میراث فرهنگی کردستان گذشت!

آری تاٌسیس اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ( موزه‌ی شخصی فواد ) اگر چه ظاهراً مورد بی اعتنائی اداره‌ی میراث فرهنگی کردستان قرار گرفت، اما هم‌چنان پر رونق علاقمندان به زبان خاموش اشیاء از چشم افتاده‌ی قرن گذشته را به‌خود جذب نمود و مردم مقاله و عکس‌های موزه را در سایت اینترنتی شخصی فواد  http://www.foadroyal.com مشاهده کردند. 

موزه‌ی فواد همگانی نبوده و به قصد درآمد و نفع مادی تشکیل نشده است. این موزه نه تنها بخشی از اوقات فراغت دوران بازنشستگی مرا به‌خود اختصاص داده، الگوئی مناسب برایاهل تفکر و اندیشه در جهت مجموعه‌سازی وحفظ آثار قدیمی و ارج گذاشتن به تاریخ و فرهنگ جامعه می‌باشد.

اکنون توجه متولیان میراث فرهنگی را به محتوای دفترنامه‌ی تاریخچه‌ی موزه‌ی شخصی فواد جلب نموده و درخواست می‌نمایم در جهت ثبت موزه به‌عنوان  اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران  اقدام فرمائید.

 باز هم در انتظار اعلام وصول کتبی و نتیجه‌ی اقدامات قانونی میراث فرهنگی در قبال موجودیت و ارزش تاریخی – فرهنگی   اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران  می‌مانم.

با احترام     سید محمد فواد  ابراهیمی                  

این نامه‌ی شماره ۲ مورخ ۱۱/۸/۱۳۹۲ با شماره‌ی   ۶۶۴۹ / ۱۳۶ / ۹۲۱  در تاریخ  ۱۱ / ۸ / ۹۲  وارد سیستم کامپیوتری دبیرخانه‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان شد و بالاخره روز شنبه ۱۷/۱۲/۱۳۹۲ آقایان رسول اشتودان مدیر کل سازمان میراث فرهنگی استان کردستان و علیرضا آذرشب معاون ایشان با همراهی محمد عبدالله پور وفرهاد پیمانکار از موزه‌ی شخصی فواد، دیدار به عمل آورده و ضمن بحث‌ها، از اشیاء موزه فیلم‌برداری شدودیدگاه خودرا در دفتر یادبود موزه ثبت نمودند. نظر جناب مدیرکل آن است که موزه به داخل جامعه کشانده شود تا حلقه‌های مفقود فرهنگی را ترمیم نماید. DVD فیلم‌های افتتاحیه و بازدیدکارشناسان ومسئولان و برخی مهمانان، تکثیر و به آرشیو اداره‌ی موزه‌های استان کردستان اهداء گردید.

به نام خداوند جان وخرد

شماره :  ۳

تاریخ :   ۱ / ۳ / ۱۳۹۳(روز بهره وری وبهینه سازی مصرف)

پیوست:  دفترنامه‌ی تاریخچه‌ی اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران ( موزه‌ی شخصی فواد )

            و  DVD  حاوی فیلم‌های بازدید کارشناسان و مسئولان و علاقمندان به میراث فرهنگی 

معلم طلایه دار علم، فرهنگ و میراث جامعه است.     سید محمد فواد     ابراهیمی      SMF-E

ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی وموزه‌های استان کردستان ( سنندج ) 

    باسلام و کمال احترام به ارزش‌های والای انسانی، معلمین واقعیو انسان‌های درست‌اندیش و راست‌کردار همواره به مسیر صحیح خود در زندگی ادامه می‌دهند و با پیروی از اصول منطقی و قوانین اجتماعی، سعادت خود و جامعه را خواهان و هیچ‌گاه شرافت و کرامت انسانی را فدایثروت‌اندوزی نمی‌کنند که محصول تصاحب سهام دیگر افراد جامعه است. آنان به سهم حقوقی و واقعی خود راضی و دوست دارند آحاد جامعه در برخورداری از سهم خود، زندگی سالمی را داشته باشند.

با توجه به محتوای دفترنامه‌ی پیوست و عنایت به درخواست‌های مندرج در نامه‌های قبلی که در آخر دفترنامه قابل دست‌رسند، درخواست خودرا تکرار و به‌جز آن، هیچ امکانات و تسهیلات و کمکی از سازمان میراث فرهنگی نمی‌خواهم. 

درخواست:

مستدعی است در جهت ثبت موزه‌ی شخصی فواد به‌عنوان  اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان  اقدام فرمائید.

پیشاپیش یک برگ تائیدیه با توجه به اظهارات جناب مدیرکل میراث و هم‌راهان در بازدید مورخ ۱۷/۱۲/۱۳۹۲ از اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران که موزه‌ی فواد را یک ابتکار جدید قلم‌داد فرمودند، با آرم اداره‌ی میراث فرهنگی و موزه‌ها صادر تا درمحل موزه قاب گرفته شده و نصب گردد.مستدعی است به‌طور کتبی و رسمی اعلام  وصول فرمائید.

       با احترام         سید محمد فواد   ابراهیمی

این نامه‌ی شماره ۳ مورخ ۱/۳/۱۳۹۳ با شماره‌ی ۱۷۶۲/۱۳۶/۹۳۱ در تاریخ ۳/۳/۱۳۹۳ وارد سیستم کامپیوتری دبیرخانه‌ی میراث فرهنگی کردستان گردید. نظر کارشناسی جناب آقای رسول اشتودان مدیرکل محترم سازمان میراث فرهنگی کردستان در برگ لوح تقدیر با شماره‌ی ۱۴۸۰/۱۳۶/۹۳۲ ۸/۳/۱۳۹۳ متجلّی و بدین‌سان اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان  تاسیس ۱/۷/۱۳۹۱ شناسنامه گرفت. آقای علیرضا آذرشب معاونت سازمان در امور موزه‌ها اظهار داشتند، ثبت و صدور مجوّز برای موزه‌ی شخصی فواد به‌عنوان اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران  یکی از کارهائی است که در برنامه‌ی سال ۱۳۹۳ شمسی در دست اقدام داریم.

ادامه‌ی بازدیدهای کارشناسان میراث فرهنگی

طبق قرار قبلی آقای منصور مهرزاد کارشناس سازمان میراث فرهنگی استان کردستان در ساعت ده قبل از ظهر روز سه شنبه ۲۸/۵/۱۳۹۳ با ماشین اداری به رانندگی آقای عبدالله یوسفی، به محل موزه‌ی شخصی فواد واقع در محله‌ی چهارباغ سنندج آمد و ضمن بازدید از موزه  نظر خود را در دفتر یادبود نوشت. DVD حاوی فیلم و اطلاعات فراوان همراه جزوه‌ی تاریخچه‌ی اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران به ایشان اهداء گردید. او با تائید موزه به عنوان یک اقدام ابتکاری وعده داد که طرح محتوائی برای صدور مجوّز موزه بنویسد و بدون شک در جهت ثبت آن تلاش خواهد نمود.

ساعت ۷ بعدازظهر روز چهار شنبه ۱۲/۶/۱۳۹۳ بطور سرزده، سرکار خانم عصمت زندی رئیس اداره‌ی اموال سازمان میراث فرهنگی کشور ایران با هم‌راهی جوان عکاس آقای یاسر عرب که از تهران به سنندج آمده بودند. در معیّت آقای علیرضا آذرشب معاون سازمان میراث فرهنگی استان کردستان و راننده‌ی ماشین اداری آقای عبدالله یوسفی از موزه‌ی شخصی فواد بازدید به عمل آوردند. ضمن نوشتن در دفتر یادبود، قول دادند در جهت ثبت موزه و صدور مجوّز کوشش نموده و تمامی عکس‌ها را از طریق ایمیل برای بایگانی در موزه ارسال نمایند. DVD حاوی فیلم و اطلاعات فراوان همراه جزوه‌ی تاریخچه‌ی اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران به ایشان اهداء گردید .

در سالگرد افتتاح اولین موزه‌ی شخصی استان کردستان ایران روز سه شنبه ۱ / ۷ / ۱۳۹۳ سرکارخانم شادی شجیعی رئیس موزه‌ی مردم شناسی خانه‌ی کرد سنندج در معیّت جناب آقای امیرارسلان آصفی به دیدار موزه‌ی شخصی فواد آمدند. ضمن بازدید که فیلم‌برداری می‌گردید، رهنمودهائی ارائه شد و در دفتر یادبود موزه نظرات خود را نوشتند. خانم شجیعی فرمودند در جلسات اداری سازمان میراث فرهنگی کردستان به مسئولان یادآوری خواهندکرد، تا در جهت ثبت رسمی اولین موزه‌ی شخصی استان کردستان ایران  یعنی موزه‌ی شخصی فواد اقدامات قانونی لازم را به عمل آورند. DVD حاوی فیلم دیدار و اطلاعات فراوان دیگر به ایشان اهداء گردید.

روز شنبه ۲۶/۷/۱۳۹۳ در تماس تلفنی با سرکار خانم جانملکی و آقای خانی از کارشناسان امور موزه‌های سازمان میراث فرهنگی کل کشور در تهران، راجع به ثبت موزه‌ی شخصی فواد به‌عنوان اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران صحبت شد. نتیجه این‌که با لحاظ نمودن تمام شرائط، مطابق آئین‌نامه‌ی ثبت موزه‌های شخصی، به صدور مجوز برای موزه‌ی شخصی مردم شناسی فواد اقدام خواهند نمود. لذا بایستی مدارک و تصاویر لازم  و هم‌چنین طرح محتوائی موزه‌ی شخصی فواد از طریق اداره‌ی کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان به تهران ارسال گردد. برای اجرائی کردن این‌کار اقدام به نوشتن نامه‌ی شماره ۴ در تاریخ ۳/۸/۱۳۹۳ کردم و مجدداً DVD حاوی فیلم و اطلاعات فراوان همراه جزوه‌ی تاریخچه‌ی اولین موزه‌ی شخصی در استان کردستان ایران به جناب آقای علیرضا آذرشب معاون اداره‌ی کل میراث فرهنگی کردستان تحویل داده شد.           سید محمد فواد  ابراهیمی

 

یک دیدگاه برای ”تاریخچه اولین موزه شخصی در استان کردستان ایران

  1. مطالب و عکس های موزه تان را دیدم توضیح اشیائ قدیمی به من تجربه داد بسیار عالی بود
    ممنون

پاسخ دهید